Windows 7′de TouchPad-Klavye ve Ekran Sorunu

Sizlerle Windows 7′de yaşadığım bir sorundan bahsedeceğim. O dönem çok rastlanan bir sorundu, çözümü de uzun araştırmalarım sonucunda buldum. Efendim sorunumuz format sonrası windows 7 yüklediğimizde laptobun klavye, touchpad (yada fare) ve ekranın çalışmaması. Yani bilgisayarı açtığınızda çalışıyor sorun yok ancak bilgisayarı yeniden başlattığınızda klavye, touchpad yine çalışmıyor ve ekran kartı driverında sorun oluyor. Ekran çözünürlüğü küçük oluyor. O zaman çok sinir olmuştum ve bilgisayarı hiç kapatmama gibi bir düşünceye de kapılmıştım, uyku modu yada hazırda beklet şeklinde geçici çözüm yollarına başvurmuştum. Çözüm yolunu bulmak biraz zamanımı aldı.

Windows 7’ye ilk geçtiğimde upgrade yapmıştım, sıkıntı olmamıştı. Ancak dizüstüme format attıktan sonra driver sorunları yaşadım. Sorunlar şunlardı:

1- Touchpad çalışmıyor
2- Ekran kartı çalışmıyor (driver yüklendiği halde)
3- Klavye çalışmıyor

Benim bilgisayarımdan başka sıkıntısı olan var mı diye araştırdım. Toshiba A300 serisinin bir çoğunda windows 7 bu sıkıntıların yaşandığını gördüm. Baktığım örneklerde genelde ya touchpad çalışmıyordu yada ekran kartı driverı ancak bende ikisi de vardı 🙂

Türk forum ve sitelerinde çare bulamayınca yabancı forum ve sitelerde araştırma yaptım. Yabancı forumun birinde benim yaşadığım sorunları yaşayan birine rastladım. Ve çözüm önerisi olarak BIOS güncelleme yapılması gerektiğini okudum.

Az çok bilgisayar kullananlar bilir ki BIOS bilgisayar için çok önemlidir. Bios güncellemesi aslında çok kolay ancak güncelleme gerçekleşirken bilgisayarda herhangi bir hata olmaması için tedbirli olmanız gerekmektedir. Mesela, güncelleme gerçekleşirken herhangi bir sebepten bilgisayarın kapanmaması gerekir.

Toshiba’nın sitesinden laptobuma uyumlu Bios güncelleme paketini indirdim ve Bios’u güncelledim. Bilgisayarı yeniden başlatınca yaşadığım tüm sorunların kaybolduğunu gördüm. Sizlerinde eğer böyle bir sıkıntısı varsa bios güncellemesini tavsiye ederim ancak son çare olarak ve güncellemeyi yaparken de dediğim gibi dikkatli olun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir