AMD Radeon & Intel Ekran Kartı Geçişi

amd-radeon-intel

Artık birçok laptop üreticisi ürünlerinde çift ekran kartı (switchable graphics) kullanıyorlar. Bunun sağladığı fayda normal zamanlarda Intel ekran kartı kullanılır, yüksek performans gerektiren uygulamalar ve oyunlarda asıl ekran kartını AMD/Nvidia kullanırsınız. Ancak bu şekilde bazen sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bugün sizlere sadece asıl ekran kartınızı nasıl kullanırsınız onu göstereceğim.

Normalde bu geçişi BIOS’tan yapmak mümkün, HP’nin laptoplarında geçişi bu şekilde yapabilirsiniz. Ancak DELL’in laptoplarında yada sadece Vostro modelinde BIOS’tan geçiş yapamıyorsunuz. Benim laptopta bildiğiniz gibi AMD Radeon HD 6630M ekran kartı var. AMD’nin uygulaması Catalyst Control Center (CCC) sayesinde ekran kartı geçişini yapabilirsiniz. AMD Radeon kullanan arkadaşlar bu şekilde geçişi yapabilirler.

Öncelikle Catalyst Control Center‘ı açıyoruz. Sol taraftaki menüden Güç oradan da Geçişli Grafikler Yönetimi‘ne geliyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Grafik işlemcisini manuel olarak veya güç kaynağına göre seçin‘ni işaretliyoruz ve uygula diyoruz.

ekran-karti-gecis-yontemi

Sonra sol taraftaki menüden yine Güç‘ü seçiyoruz. Oradan da bu sefer Geçişli Grafikler‘i seçiyoruz. Yine aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Geçişli Grafik Ayarları‘ndan Yüksek Performanslı GPU‘yu seçiyoruz ve uygula diyoruz.

ekran-karti-gecis-yontemi-2

Artık sadece AMD Radeon Yüksek Performanslı ekran kartını kullanıyorsunuz. İşte bu kadar..

36 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir