Turbolu Düşük Motor Araçlarda Yağ Eksiltme

Son birkaç yılda birçok araç markası düşük motor turbolu araçlar üretmeye başladı. Bu sayede hem yakıttan tasarruf hem de kullanıcıların vergi yükünü hafifletmek amaçlandı. 0.9, 1.0 ve 1.2 motor turbolu araçlar yaygınlaştı. Gelin görün ki bazı konularda sıkıntılar yaşanmaya başladı.

Yaşanılan en yaygın sıkıntı bir süre sonra farkedilen yağ eksiltmelerdi. Sanayideki ustalar genelde “Turbolu düşük motorlu araçlar biraz yağ eksiltir normaldir” derler. O zaman aklımıza bazı sorular geliyor.

  • Peki bu araçların ne kadar yağ eksiltmesi normal karşılanır?
  • Acaba araç kullanım kılavuzlarında bu konuda yazılanlar neler?
  • Yağ eksiltme her markada her modelde görülüyor mu?

Şimdi sizlere VW Jetta 1.2 TSI, Nissan Qashqai 1.2 DIG-T, Renault Clio – Megane 0.9 TCE – 1.2 TCE, Renault Kadjar 1.2 TCE, Skoda Octavia 1.2 TSI, Seat Leon 1.2 TSI motor araçların kullanım kılavuzlarının yağ eksiltme ile ilgili kısımlarını paylaşıyorum.

Resimlerden de anlaşılacağı üzere bütün markalar kendilerini sağlama almak adına araç kullanım kılavuzlarına bu bilgileri yazmışlar. Markalar, ustaların bahsettiği “biraz yağ eksiltmesi normaldir” ifadesinden biraz daha fazlası olabileceğini düşünüyor. Nerdeyse kullandığınız yağ çeşidinden bagajınızda da bulunması gerek diye not düşmeyi unutmuşlar.Aslında onu demeye getirmişler de neyse. Şaka bir yana her 1000 km’de mutlaka kontrol edilmeli duruma göre hareket edilmeli gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç olarak makul seviyede eksiltme var ise problem yok yağı tamamlayıp kullanmaya devam ancak belirtilen miktardan da fazla eksiltme var ise o zaman hemen servise yada güvendiğiniz bir usta ile görüşmeniz gerekmektedir.

Dikkat çekmek istediğim bir hususta Jetta, Leon, Octavia aynı TSI motoru kullanıyor farketmişsinizdir belki kullanım kılavuzları neredeyse aynı diyebiliriz. Nissan Qashqai 1.2 Dig-t motoru ile Renault Megane/ Kadjar 1.2 Tce motoru da aynıdır şöyle ki bu motor Renault & Nissan & Mercedes ortaklığı ile geliştirilmiştir. Aynı motor Mercedes’te de kullanılmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir