Hiç Bitmeyen Diziler

Ülkemizde dizi yapma, yayınlama anlayışı gün geçtikçe değişiyor. Yapılan dizi toplum tarafından sevilirse dizi senaryoları genişletilmeye çalışılıyor. Bunların da güzel örnekleri gördüm. Ancak bu senaryo genişlemesi dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Ülkemizde bunu başarabilen bir dizi yapımcısı yok, yani bir noktaya kadar güzel diyorsunuz ancak uzun bir süre sonra “yeter daa” diyorsunuz. Benim de “yeter daa” dediğim dizilerden birisi de Kavak Yelleri. Kendimce nedenlerim var. Sizlere dizinin başlama sürecini ve bugünlere nasıl geldiğini anlatacağım. Okuduktan sonra siz karar verirsiniz.

Öncelikle söylemek isterim ki aşağıda öznel bir değerlendirme yapacağım. Katılmadığınız noktalar olabilir hatta onları belirtirseniz sevenirim.

Kavak Yelleri Tarihçesi
Kavak Yelleri 2007’de bir yaz dizisi olarak yayına girdi. Bence planları sadece o üç aylık süreci doldurmaktı. Ancak yapımcılar bir baktı ki dizi çok beğenildi. Bunun üzerine üç aylık mini diziyi sezonluk dizi haline getirdiler.

Dizi karakterlerinden en çok sevileni Efe karakteri yani Dağhan Külegeç oldu. Bence dizinin tutmasını sağlayan kişide oydu. Dizi ekibi bunun farkına varamadı. Yönetmen ve Dağhan arasındaki bir tartışma sonucu Dağhan Külegeç diziyi bıraktı ve yapımcılar dizide Efe karakterini öldürdüler. Sonrasında dizi bitti mi, sezon finali yaptı mı belli değil derken ekibe Sarp Apak girdi. Efe karakterinin yerini tutacak Güven karakterini diziye dahil ettiler ama istenen, beklenen olmadı. Olmadı derken Sarp Apak’ın oyunculuğuna söylediğim bir şey yok, olamaz. Sarp, BKM’de kendini kanıtlayan, dizi ve filmlerde süper performans gösteren bir oyuncudur. İzleyenlerin gözünde Efe karakteri bir başkaydı, ondan tutmadı diyorum.

Dizi reyting kaybedince bir şeyler yapmak isteyen yapımcılar Dağhan Külegeç ile yeniden anlaştılar ve senaryodaki güzel değişimle Efe yeniden diziye dahil oldu. Kavak Yelleri kendini toparladı, eski gücüne kavuştu. Ancak bu seferde haklı olarak Dağhan Külegeç bu Efe karakterinden sıkılmaya başladı. Çünkü günlük hayatta o hep Efe oldu. Dağhan bundan dolayı diziyi bırakma kararı aldı dizi senaristleri de yine güzel bir değişiklikle Efe karakterinin diziden ayrılacağı sinyalini verdiler. Dizinin son bölümünde Efe karakteri gerçekten öldü ve bitti, sanıyorduk. Pek tv izlemediğimden bilmiyorum. Geçenlerde yine başlamış Kavak Yelleri görünce güldüm. Sanırım dizi yapımcıları Efe’siz bu işi başaracağız dercesine tekrar yayına girmişler. Senaryo kaldığı yerden devam, kötü karakterlerle olan mücadeleler vs.

İşte bu noktadan sonra senaryoyu uzatmaya çalışılıyor ama ben başarılı olduğunu düşünmüyorum. Kimsenin kötülüğünü isteyecek değilim ama bırakın burada yani, Pelin Karahan’ı hep Aslı olarak bilmeyelim. Başka projelerde de görelim.

Ben dizinin şuana kadar ki olan sürecini yazmaya çalıştım. Dediğim gibi, Kavak Yelleri senaryoyu uzata uzata hiç bitmeyen dizilerden birisiydi. Yazdıklarıma katılan da olabilir katılmayan da olabilir. Sizlerin canı sağolsun..

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir