Eğitimde Yeni Sistem 4+4+4

Geçtiğimiz günlerde eğitimde köklü bir değişiklik yapılacağı açıklandı. Tekrar eski sisteme geçilecek ancak zorunlu eğitimin süresi artacak. Yani okul isimleri tekrar değişecek, İlkokul, Ortaokul ve Lise şeklinde. İlkokul 4 yıla inecek, ortaokul 4 yıla çıkarılacak lise zaten 4 yıldı onda bir değişiklik olmayacak. Ben bu sisteme öğretmen ihtiyacı/fazlası açısından bakacağım.

İlkokulun 4 yıla inmesi demek çalışan sınıf öğretmenlerinin yaklaşık %20 si boşa çıkacak demektir. Ortaokulun 4 yıla çıkarılması ise branş öğretmenlerin ihtiyacının artması demektir.

Okul öncesi öğretimin de ilk 4 yıla eklenmesi düşünülüyor. Bu olağan dışı bir öğretmen eksiği ya da fazlalığı oluşturacağını düşünmüyorum. Bu sistemden önce zaten okul öncesi öğretimin tüm yıla yavaş yavaş yayılması vardı. O yüzden çok fazla yada eksik bir alım olacağını düşünmüyorum.

Benim tahminime göre 5. Sınıf öğretmenleri yani yaklaşık %20 sınıf öğretmeni, sınıf öğretmeni açığı bulunan yerlere yerleştirilecek. Yani her zaman atamalarda en fazla öğretmen alan sınıf öğretmenliği bölümü bu yıl o kadar fazla öğretmen almayacağını düşünüyorum. Zaten MEB’in elinde fazladan öğretmen bulunuyor olacak. Böyle bir ihtimal vermek istemiyorum ama belki de hiç sınıf öğretmeni almayabilir. Açıkçası bu atanmayı bekleyen dostlarım adına çok kötü bir haber. Çünkü hali hazırda nice mezun var hala.

Branş öğretmenleri alımının ise ihtiyacın artmasıyla birlikte atamalarda daha fazla bir sayıyla alınacağını düşünüyorum. Normalde alınacak olan sayıdan %20 daha fazla bir sayı bekliyorum. Branş öğretmenleri açısından çok güzel bir haber. Bazı bölümlerin 100-150 öğretmen aldığını düşünürsek bu sayının artması atanma ihtimalini arttırır atama puanlarını da düşürebilir.

Kısacası sözün özü bu sistem atanmayı bekleyen sınıf öğretmenleri için kötü haber, branş öğretmenleri için ise çok iyi bir haber. Yavaş yavaş bu yeni sistemin detayları belli oluyor. Bakalım biz öğretmenleri neler bekliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir