M.E.B 2009 Raporuna Göre Öğretmen Açığı

Milli Eğitim Bakanlığı, kurumsal eksikliklerini rapor haline getirdi. Öğretmen ihtiyacı başta olmak üzere bir çok konuda kendisini eleştirdi. M.E.B’in hazırlamış olduğu 2009 raporuna göre Türkiye’de 133 bin öğretmen açığı var…

Öğretmen istihdamı konusunda belirlenen sayılar maalesef tutarsız, insan hangisine inanacağını şaşıryor. Geçenlerde TBMM’deki konuşmasında Bakan Çubukçu 76 bin demişti. Bazı sendikaların yaptığı araştırmalarda 300bin gibi bir sayı çıkıyor. En son bakanlığın 2009 raporuna göre ise bu sayı 133 bin. Gerçekten çok ilginç, kendi adıma düşünüyorum acaba hangisi gerçek ?

Rapora tekrar dönelim biz. Açıkçası böyle bir kurumsal eksiklik raporuna çoktan ihtiyaç vardı diye düşünüyorum.
Şuan sözleşmeli öğretmen olarak istihdam edilen öğretmenlerle ilgili istihdam politikaları da hedefe uygun bulunmuyor. Bunun için yeni rapora göre yer değiştirme, görev süresi ve ücretler gibi konularda yeni çalışmalar yapılması gerekiyor.

Rapordan anlaşıldığı üzere mevzuatta da çok fazla sıkıntı yaşanıyor. Mesela, yöneticilik görevleri hakkında sık sık yapılan yönetmelik değişiklikleri nedeniyle eğitim kurumlarının yaklaşık yüzde 50’si vekillerle yönetiliyor.

Raporun tamamını görmek istiyorsanız buradangörebilirsiniz…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir