Windows 7’de Bellek Kullanımı Performansı Etkiliyor Mu ?

Bazı kullanıcılar Windows 7’nin performansından çok memnun. Ama bazı kullanıcılar ise Ram konusunda Vista’dan daha kötü diyor. Bu konuda bir çok yorumlar var ama gerçek performansın etkilenmediği hatta artırdığı yönde. Peki Nasıl?


Günümüzde yeni çıkan işletim sistemlerine anlamadan kullanmadan hep ön yargılı konuşuluyor. Maalesef bunları görüyorum. Windows 7’ye karşı şu aralar aşırı yüklenme var.

Bazı kullanıcılar Windows 7’nin olan RAM’i kullandıklarını söylüyor ve kötü performans iddialarının haklı olduğunu düşünüyorlar. Aslında mantık olarak doğru kullanıyor ancak ufak detaylar bilinmediğinden dolayı bunun kötü performans nedeni olacağı düşünülüyor.

O detaylara gelecek olursak Windows 7 RAM’i önbellekleme işlemi için kullanıyor. Yani Windows 7 sık kullanılan programların bilgilerini RAM’de önbelleğe atıyor. Ve bu sayede Windows 7’nin performansı artıyor. Sık kullanılan programlar işlemlerinin verileri bu sayede çok hızlı çalışıyor. Eğer bir uygulamanın kullanılmasında RAM’e ihtiyaç duyuluyorsa, Windows 7 bellekteki verileri silerek hemen gereken verileri yüklüyor. Yani Windows 7 kullandığı RAM miktarı kadar performans sağlıyor. Daha çok RAM kullanması daha çok performans anlamına geliyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir