Windows 10 İle Tanışın

Windows 9’u beklerken Microsoft ters köşe yaparak yeni işletim sisteminin versiyonunu Windows 10 olarak açıkladı. Birkaç gün sonra da Windows 10 Teknik Ön Sürüm kullanıcılara sunuldu. Test etmek, incelemek isterseniz Microsoft’un teknik ön izleme sayfasından indirip deneyebilirsiniz.

Yeni işletim sistemimizde ki en önemli ve gözle görülebilir özellik başlat menüsünün geri gelmesidir. Windows 8 ile alışmakta zorlandığımız arayüzü eski başlat menüsüyle beraber birleşerek ortaya yepyeni modern bir başlat menüsü sunulmuş.

Açıkçası bu özellik dışında gözle görülebilir fazla bir değişiklik yok. Pencere arayüzlerinde, bazı simgelerde kısaca temada ufak tefek değişiklikler olmuş. Yine de çıkış fiyatı makul bir miktar olduğunda Windows 8 satış rakamlarını rahat bulabileceğini düşünüyorum. Yalnız önde gelen bilgisayar firmalarının driver meselesini Windows 10’da daha çok önemsemesini bekliyorum. Çünkü sürüm yükselttiğiniz yaşanılan en büyük sorun sürücü problemleri olmakta.

Windows 10 teknik ön izleme sürümü hala geliştirilebilir bir sürüm olduğundan ana sisteminiz olarak kurulum yapmamanızı tavsiye ederim. Stabil ve kararlı sürüm tahmini olarak 2015 bahar aylarında kullanıcıların kullanımına sunulacağı söyleniyor. Yapmış olduğum testle ilgili görseller aşağıdaki galeride yer almaktadır, inceleyebilirsiniz. Eğer Windows 10’u ile tanışıp test etmek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Windows 10 Technical Preview 32-bit (2.93 gb)
Windows 10 Technical Preview 64-bit (4.16 gb)

Windows 10 Görseller

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir