Tam Bir Muamma…

dusunen

Binlerce öğretmen adayı ellerini kafasının arasına almış, çok az bir umutta olsa değişebilecek kararı bekliyordu. Adayların gözü Milli Eğitim Bakanlığında buna bende dahil. Neden mi? Bundan bir hafta önce bir tv programına çıkan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri “şubatta atama olmayacağını söyledi”. Söylentiler neredeyse onaylanıyordu.

Herkes son sözü Bakan Nimet Çubuk’çunun vereceğini biliyordu ve bundan birkaç gün önce o da şubatta atama olmayacağını söyledi. Adayların beklentisi vardı çünkü son birkaç yıldır şubat ataması oluyordu ama normal şartlarda yönetmelikte böyle bir uygulama yoktu. Gelenek haline geldiğini düşünen öğretmen adayları o yüzden bu yılda şubat atamasını bekliyordu.

Milli Eğitim Baakanlığı’nın aslında aldığı karar doğru. Kopuk kopuk 2-3 sefer atama yapılacağına en güzeli tek seferde eksikliği giderecek kadar atama uygulamasıdır. Zaten nerdeyse öğretmen adaylarının tamamı bunu kabul ediyor. Ancak yapılan yanlış; böyle bir uygulamanın olacağını tutup da aralık ayında haber vermek. Böyle bir kararı en güzeli 2009 yılının başında adaylarının bilmesi gerekirdi, doğrusu da bu zaten. Ancak böyle birşeyi yapmadılar. Karar acaba daha yeni mi alındı da yeni haber verildi diye düşünebilirsiniz. Kararın ne zaman alındığının bir önemi yok bence. Kararın ne zaman uygulamaya geçeceği önemlidir. O karar geçen ay alındıysa uygulaması hemen 2 ay sonra olmaması lazım. Yada böyle birşey olacağının kpss den bile önce haber verilmesi gerekir.

Sonuç itibariyle merakla bekleyiş sürüyor, M.E.B’i ikna etmek için öğretmen adayları kampanya başlattılar. Ve bekleyiş halen sürüyor.Öğretmen adaylarının durumu tam bir muamma…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir