Sony Ericsson Xperia Neo – İnceleme

Herkese merhaba, düzenimi kurmak biraz zamanımı aldı. Ancak şimdilerde siteyle ilgilenmeye zamanım oldu. İlk işim de Xperia Neo’yu incelemek oldu. Tarz ve görüntü olarak çok hoşuma gitti. Bu yakınlarda telefonu almayı düşünüyorum. Öncesinde iyi bir araştırma yaptım ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.


Özellikler

İşletim Sistemi: Android 2.3 (gingerbread)
Ekran: 3.7″ 16M Renk TFT /
Çözünürlük: 854×480 pixels
Boyut: 116.0 × 57.0 × 13.0 mm / 4.6 × 2.2 × 0.5 inç
Ağırlık: 126.0 gr
Bellek: Dahili telefon belleği: 1GB (320MB boş)
Bellek kartı yuvası: microSD™, 32GB
İşlemci: 1Ghz Scorpion processor
RAM: 512MB
Kamera: 8.1 mp (led flaş)
Sosyal Ağlar: (gtalk, facebook, twitter)
Bağlantı: 3G, Wifi, HDMI, Bluetooth, Edge, Wap, GPS, GPRS…
Müzik Dinleme süresi: 31 saat

Daha bir sürü özellik var yazmakla bitmez. Bu özellikleri biraz yorumlayacak olursak, Neo androidin gingerbread (2.3) son sürümüyle piyasaya çıktı. Tasarım olarak Arc’dan biraz ufak ancak bence normal bir ebatta. 3.7 inç geniş ekranıyla dokunmatiğin keyfine varabilirsiniz. Mobile Bravia teknolojisiyle renkler daha canlı ve net.

Boyutlarındaki 13mm kalınlık almadan önce beni biraz düşündürüyor. Diğer akıllı telefonlara göre 1-2 mm daha kalın gibi. Ancak telefonu kullananlardan edindiğim bilgilere göre “kalın gibi duruyor ama xPeria Neo o kadar da kalın değil” dediler.

Wifi kalitesine ve kullanımına söylenecek olumsuz hiçbir şey yok. İdeal 3.7 inç sayesinde internetin tadını doya doya çıkartabilirsiniz. Web’de gezinirken istediğiniz sitede istediğiniz gibi zoomlar yapabilirsiniz.

Video çekimlerinde HD kalitesini görmüş olacaksınız. Hatta Sony Ericsson HD video olayına o kadar güveniyor ki telefon reklamlarının birinde sadece HD video özelliğine değinmiş. O videoyu da yazımın sonunda paylaşacağım.

Kamera özelliklerinde 8.1 megapixel sayesinde inanılmaz fotograflar çekiyorsunuz. Led flaş sayesinde de karanlıkta fotograf çekinebilirsiniz. Yukarıda fazla detaya inmedim ama burda değinemeden edemeyeceğim. Neo’nun ayrıca Otofocus özelliği de bulunuyor. Bu özellik sayesinde resimler otomatik odaklanır. Otofocus’un yanında yüz algılama, gülümseme algılama, temas odaklı ve digital zoom özellikleri de bulunuyor. Yazımın sonunda Xperia Neo ile çekilen resimleri bulabilirsiniz.

Çektiğiniz videoları ve fotografları tüm ailenizin görmesi için telefonunuzu HDMI çıkışı sayesinde TV’ye bağlayabilirsiniz. Hatta daha da çılgın olup telefonu TV’ye bağlayıp oyun oynayabilir, film izleyebilirsiniz.

1 Ghz işlemci ve 512 Mb Ram ile android birleşince ortaya muazzam bir telefon çıkıyor. Buna bir de Sony Ericsson kalitesi ve tasarımı eklenince işte o zaman telefon tadından yenmiyor 🙂 Neo kullanıcı yorumlarını okuduğumda telefonla ilgili tek sıkıntının şarj meselesi olduğunu gördüm. Onun da normal olduğunu düşünüyorum çünkü böyle mükemmel bir ürün elden düşmüyor işte o zamanda şarj çabuk bitiyor. Şarj süresinin sorunu biraz kullandıkça çözüme kavuşacağını düşünüyorum. Nedeni ise belirli bir zaman geçtikten sonra sadece telefon olarak kullanılacak hem de bu telefonların bataryaları kullandıkça tam verimli hale gelmeye başlıyor. Bu iki neden birleşince 3-4 gün şarjın gideceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak; Neo’nun eni biraz daha ince olsaydı daha iyi olurdu. 3.7 inçlik ideal boyuttaki ekranıyla Arc’dan daha çok tercih edilebilir.

Sony Ericsson Xperia Neo – HD Video Özelliği Reklam Tanıtımı

Sony Ericsson Xperia Neo İle Çekilen Resimler

Xperia Neo

Açık Hava Düz Çekim

Xperia Neo

Hareket Halindeki Araçtan Çekilen Resim

Xperia Neo

Yakın Çekim

Resimler http://www.arslania.com/sony-ericsson-xperia-neo-inceleme-2.html dan alınmıştır.

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir