Divergent – Uyumsuz

uyumsuz

“Tek bir seçim seni dönüştürebilir”

Popüler kitap serisi olan Divergent’in film uyarlamasının ilk bölümü olan Uyumsuz son zamanlarda izlediğim etkileyici filmlerden birisidir. 2014 ABD yapımı bilim kurgu ve aksiyon filminde Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Maggie Q ve Kate Winslet gibi isimler yer alıyor.

Filmin Özeti
Ütopik bir dünyada geçen hikayede toplum beş farklı bölüme bölünmüştür. Her bir bölüm farklı bir erdemi temsil etmektedir. 16 yaşına giren her genç seçim yaparak istediği bölüme geçmektedir. Seçim bir kez yapılır ve artık ömür boyu orada kalmak zorundadırlar. BeaTrice Prior/Tris (Shailene Woodley) ise herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Ardından kendi bölümündeki arkadaşları yaptıkları seçimin getirisi olarak bir rekabet içerisinde kendini geliştirmeye başlamaktadır. Çok güçlü dayanıklılık isteyen fiziksel ve psikolojik testlere tabii tutulurlar. Bu testlerin hepsi onları bir ölçüde değiştirecektir. Ama Tris’in herkesten sakladığı ve ortaya çıktığı anda ölümcül olabilecek bir sırrı vardır. Toplumun gidişatına göre bu sır ya sevdiklerinin hayatını kurtaracak ya da onun sonu olacaktır.

Fragman

Senaryo, oyunculuk, müzik ve efektler olsun film tam anlamıyla olmuş diyebilirim. Açlık oyunlarını anımsatan Uyumsuz bence ondan daha iyiydi. Serinin ikinci filmi olan Kuralsız 2015’te vizyona girecek, merakla ikinci filmi beklediğimi söyleyebilirim.

Filmin en sevdiğim yönlerinden birisi de müzikleriydi. Soundtrack albümünün başarılı olduğunu söyleyebilirim. Albümde Ellie Goulding, Woodkid gibi isimler yer almakta. Ellie Goulding’in Beating Heart şarkısı içinde özel bir klip hazırlanmış. Klip sadece film sahnelerinden oluşmakta, klibi aşağıda izleyebilirsiniz.

Ellie Goulding – Beating Heart (Lyric Video)

Son olarak bilim kurgu tarzında filmleri seviyorsanız izleyin pişman olmazsınız diyorum. İyi seyirler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir