Windows 8 Ön Tanıtım Haziran’da

windows-8

Microsoft, Windows 8′i kişisel bilgisayarlar pazarında yer edinmek için piyasaya girecek. Japonya’daki etkinliklerde ufak bir sorun yaşayan yetkililer Windows 8′in resmi tanıtım öncesi ön tanıtımını Haziran’ın ilk haftasında yapacaklarını açıkladılar. Haziran’da tam olarak windows 8 nedir ne değildir anlayıp göreceğiz.

Windows 7′nin kısa zamanda ne kadar yol aldığını gördük. Masaüstü, dizüstü, ticari, kişisel birçok kimse windows 7′yi sevdi ve kullandı. Ben ilk izlenimlerime göre windows 8′in geleceğini pek parlak görmüyorum. Nedeni ise bu işletim sisteminin daha çok tablet-pc yada cep bilgisayarları için üretilmiş olması. Sanırım Microsoft tablet-pc pazarında yer edinmek istiyor. Bakalım bu düşüncesinde ne derece başarılı olacak.

Tablet-pc’de lider olan iOS’a bir rakip geliyor; Windows 8. Bence bu yıl Windows 8 ile iOS rekabetini göreceğiz. Mart ayında Statcounter en çok kullanılan işletim sistemleri araştırmış sonuçlarını açıklamıştı.

Statcounter‘ın edinmiş olduğu Mart 2012 verilerine göre işletim sistemleri içerisindeki en büyük pazar Windows 7′nin (yaklaşık %50), peşinden Windows XP geliyor (%33). Kalan kısımda ise (%10-12) Windows 8, MacOSX ve iOS.

Yukarıdaki verilerden de görüleceği üzere Microsoft işletim sistemi pazarında neredeyse yüzde 85 gibi bir paya sahip. Ancak yetkililer bunu daha fazla yükseltmek yerine tablet-pc pazarına el atmayı düşünüyorlar. Microsoft’un bu atağına Apple bakalım nasıl cevap verecek. Merakla gelişmeleri izleyeceğim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir