Switchable Graphics Ekran Kartları

amd-radeon-intel

Günümüz laptoplarında artık Switchable Graphics ekran kartları kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni bilgisayarın performansının üst seviyede olması istenmesidir. Yüksek grafik gerektirmeyen program ve uygulamalarda düşük performanslı ekran kartı (Intel) kullanılır, yüksek grafik istenen program ve oyunlarda yüksek performanslı ekran kartı (AMD/Nvidia) kullanılır.

Düşük yada yüksek performanslı ekran kartı kullanımını ayarlayabiliyorsunuz. Bunu AMD Radeon & Intel için Ekran Kartı Geçişi yazımda anlatmıştım. Ancak bilinmesi gereken bir konu var. Bu geçiş ayarını yapabilmek için Catalyst Control Center (CCC)’ın tam anlamıyla yüklenmiş ve sorunsuz çalışıyor olması gerekmektedir. Bunun içinde hem Intel hemde AMD Radeon ekran kartlarının sürücüleri yüklenmiş gerekmektedir. Sürücülerin ayrı ayrı yüklenerek bu ayarın yapılacağını düşünen arkadaşlarımız var. Kaç kez denememe rağmen ben bu konuda başarılı olamadım. Sonra anladım ki hem Intel hem de AMD sürücüsünün bulunduğu AMD ekran kartı sürücüsünün yüklenmesi gerekiyormuş yoksa CCC’de ekran kartı geçişi ayar bölümü bulunmamaktadır. Bunu anlatmamın sebebi de AMD Radeon & Intel Ekran Kartı Geçişi yazımda yapılan yorumlarda benden link istenmektedir. Benim paylaşacağım driver %90 işinize yaramayacak nedeni AMD firması genele hizmet vermektedir. AMD sürücü destek sitesinde de dikkatinizi çektiyse eğer yüklediğiniz sürücü düzgün çalışmıyorsa laptop firmanıza başvurun anlamına gelen bir uyarı yazısı koymaktadır. Laptop firmaları kendi ürünlerine göre yani özele indirgeyerek hizmet vermektedir. Yani uyumlu ve düzgün çalışacak ekran kartı driverlarını paylaşmaktadır. O yüzden size tavsiyem laptop üreticinizin ürünleri için paylaştığı en güncel ekran kartı driverını indirip kurmanız. O zaman sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum.

Dell kullanan Intel HD 3000 çipseti ve AMD Radeon HD 6470M/6630M/7650M ekran kartlarını kullanan arkadaşlar için link veriyorum, buradan indirip deneyebilirsiniz. Ayrıca bu sürücünün Windows 8.1 desteği bulunmaktadır, Dell Vostro 3550 için test edilmiş ve onaylanmıştır.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir