Mavi Ekran Atikmpag.sys Hatası Çözümü

Son zamanlarda bilgisayarınız çok ısınıyorsa aman dikkat edin. Zamanım olmadığı için çok önemsemedim çünkü çok ısındığında sistem kendini korumak adına reset atar yeniden başlar. Ancak öyle olmadı sinir bozucu mavi ekran hatası ile karşılaştım ve bilgisayarım hiç açılmadı.

Bu hata genelde ekran kartı ile ilgili bir olumsuz bir durumun habercisidir. Ancak sıkıntı şu ki bilgisayarda switchable graphics yani çift ekran kartı var. Acaba sorun hangisinde yada ikisinde mi?

Aslında BIOS’ta ekran kartları görünse ordan basit bir şekilde sırasyla iptal edebilir ve sorunu çözebilirdim ancak Dell Vostro 3550’nin BIOS’unda grafik kartlar görünmüyor. O yüzden sorunu sürücüler yardımıyla çözmek gerekiyordu.

Önceden performans için ekran kartı geçişlerini otomatik yapmak yerine sadece Amd Radeon ekran kartına geçiş yapmıştım. Şimdi sıkıntının hangi ekran kartında olduğunu bulmak için sistemi güvenli modda başlatıp hem intel hem de amd radeon ekran kartının sürücülerini kaldırdım ve son sürüm sürücülerini yükledim. Sonuç yine mavi ekran hatası.

Tekrar güvenli modda açıp iki ekran kartının sürücülerini kaldırıp eski stabil çalışan sürücüsünü yükledim maalesef yine aynı atikmpag.sys hatası geldi.

Eğer sorun harici ekran kartımda yani Amd Radeon da ise o zaman nasıl sadece Intel’in sürücüsünü yükleyecektim çünkü sorun şu ki switchable ekran artı olduğu için sürücüler tümleşik veriliyor. Çalışan sadece  Intel ekran kartının sürücüsünü bulmam zor olacak. Microsoft’un ve Intel’in sitelerinde bulduğum Intel 3000 grafik sürücüleri maalesef olmadı ve beni yine aynı mavi ekranla karşılaştırdı. Bilgisayarım Dell Vostro 3550’nin sayfasına bakmak açıkçası hiç aklıma gelmemişti çünkü ordaki sürücüler tümleşik şekilde veriliyordu. Bir umut bakayım dedim ve aradığımı buldum.

Bu sürücü sayesinde sadece Intel 3000 ekran kartım çalıştı. Ayrıca önlemimi aldım. Windows diğer ekran kartı olan Amd Radeon’u yüklemesin diye devre dışı bıraktım ve otomatik sürücü güncelleştirmeyi kapattım.

Böylece mavi ekran aldığım atikmpag.sys hatasından kurtuldum ve sistem eskisi gibi düzenli şekilde çalışmaya devam etti. Sorunsuz ve sağlıklı günlerde yazmak dileğiyle.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir