Windows 7’de Dreamscene Çalıştırmak

Windows 7’de olan ama Microsoft’un kapattığı bir özellikten sizlere bahsetmek istiyorum. Dreamscene, hareketli masaüstü yapmanızı sağlıyor. Yani siz çalışıyorsunuz arka planda herhangi bir resim değilde video oynuyor, böyle de diyebiliriz. Bu özellik ilk vista vardı. O zamanlar bilmiyordum. Windows 7 piyasaya çıktıktan sonra böyle bir özelliğin varlığından haberdar olduk. Ancak nedenini bilmiyorum ama bu seferde Microsoft windows 7’de bu özelliği kapatmış. Bu özelliği aktif edelim ve dreamscene’yi çalıştıralım.

Öncelikle bu özelliği aktif hale getirmek için buradan gerekli dosyayı indirin. Bu aktivatör sayesinde dreamscene özelliğini aktif ediyoruz. Sonrasında örnek bir dreamscene dosyası (kısa bir video dosyası) indirmemiz gerekiyor. Bu noktada sizlere ücretsiz olan güzel bir site öneriyorum dreamscene.org. Bu siteyi inceleyerek istediğiniz tarzda güzel bir dreamscene bulabilirsiniz.

Örnek olarak şunu indirelim, kısa boyutlu olsun.

http://www.dreamscene.org/load.php?Cmd=Download&AL=Yes&ID=119 adresine gidip download’a tıklıyoruz ve indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı Windows/web/dreamscene klasörüne atıyoruz. Sonrada video dosyasına sağ tıklayıp “Set as Desktop Background” diyoruz. Ve sonrasında hemen masaüstüne bakıyoruz değişikliği keşfediyoruz.

Dreamscene’deki mantık dönüp dolaşan video. Şöyle ki 6 sn lik kısa bir video (.wmv) durmadan oynuyor. Güzel bir olay, ancak fazlasıyla ram yemekte haberiniz olsun. Masaüstüne çok bakmadığınız zaman sıkıntı yok çünkü o zaman video duruyor. 1 gb ram olan bir bilgisayarda denerseniz donma çok olabilir. O yüzden tavsiyem 2gb ram.

Mutlaka deneyin güzel bir tecrübe..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir