iStartSurf, Surf and Keep ve Delta Royal Search Benzeri Yazılımları Kaldırma

iStartSurf, Surf and Keep ve Delta Reyal Search yazılımları kötü amaçlı yazılım olarak yani virüs yada trojan olarak bilinmektedir ancak yanlış nam salmış yazılımlardır. Çünkü bu yazılımlar virüs yada trojan değildir. Ancak tamamiyle sinir bozucu yazılımlardır. Tarayıcılardaki (chrome, firefox, internet explorer vb.) giriş sayfanızı değiştirir sabitler ve bunu değiştirmenize izin vermez. Ayrıca arama motorunu da değiştirir. Giriş sayfasında rahatsız edici reklamlarda cabasıdır. Dediğim gibi virüs yada trojan olmadığı için bilgisayarınıza yüklendiğinde anti-virüs programınız sizi uyarmaz. Umarım güvenlik programları ilerleyen zamanlarda bu sinir bozucu yazılım olarak bu tarz yazılımların yüklenmesine izin vermez.

Gelelim bu tarz yazılımları nasıl kaldıracağımıza. Bunun için birkaç yöntem mevcuttur. Başlangıç sayfasını düzelteyim sistemde dursun sorun değil derseniz tarayıcınızın uygulama dosyasına (Mesela Google Chrome.exe) sağ tıklayıp “özellikler” dediğinizde karşınıza gelen pencerede Kısayol sekmesinde “Hedef” bölümü yer almaktadır. Hedef bölümüde uygulamanın dosya yeri belirtilmekte, bu adresin sonundaki linki silerek sadece Chrome’un hedef dosya adresi kalmalıdır, aşağıda resimdeki gibi. Bu şekilde bi nebze sizi rahatsız edici başlangıç sayfasından kurtulabilirsiniz. Ancak bu işlemi arasıra yapmak zorunda kalabilirsiniz nedeni yazılımın hala sisteminizde yüklü olmasıdır.

google-chrome

Diğer yöntemlerden birisi de Kayıt Defteri (regedit.exe)’dir. Bildiğiniz gibi bilgisayarınızdaki her şeyin kaydı burada tutulmaktadır. Kayıt defterinden yazılımı bulup, girdileri silip bu şekilde de kurtulabilirsiniz. Eğer Kayıt defteri ile uğraşmam diyorsanız bu işi sizin adınıza yapacak olan diğer yönteme geçelim, küçük bir program aracılığıyla bu yazılımlardan kurtulabilirsiniz.

AdwCleaner İle iStartSurf.com, Delta Royal Search, Surf and Keep yazılımlarını kaldırmak

Öncelikle buradan AdwCleaner programını indiriyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz. Sonrasında AdwCleaner açılıyor ve aşağıdaki pencere karşınıza geliyor.

adw-cleaner

Gelen pencerede “Tara“ya tıklıyorsunuz ve program sisteminizi taramaya başlıyor. Tarama çok kapsamlı Kayıt Defteri, Tarayıcılar, Dosyalar, Klasörler’in tamamını taramaktadır. Detaylı bir taramadan sonra alt bölümde çıkan sonuçları görebilirsiniz. Silmek istediğiniz öğeleri seçip “Temizle”ye tıklıyorsunuz. Temizleme işlemi için bilgisayarınızın yeniden başlatılması istenebilir. Bilgisayarınız yeniden başladığında temizleme sonucunu gösteren bir log not defteri belgesi açılır nelerin silindiğini size rapor eder. Her neyse böylece rahatsız edici, sinir bozucu yazılımlardan kurtulmuş olursunuz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir