AMD Radeon HD 6630M Windows 8 Driver

Print

Yaklaşık 2 aydır Windows 8 kullanmaktayım. O günden beri yaşadığım tek sorun ekran kartı driverı oldu. Yüklemediğim Catalyst Control Center (CCC) versiyonu kalmadı diyebilirim. AMD’nin 2012 Ağustos ayından sonra çıkan versiyonlarda ekran kartlarına Windows 8 desteği geldi demesine rağmen hala bir çözüm bulunmamakta. Windows update’de kendisi buluyor. Yüklendi olarak gösteriyor. Ancak bilgisayarı yeniden başlattığınızda “KOD 43” hatası alıyorsunuz ve ekran kartınızın bir sebepten ötürü çalışmasının durdurulduğu yazıyor. Kısacası uygun driver değil diyor.

AMD, yayınladığı driver düzgün çalışmıyorsa bilgisayar firmanıza başvurun diyor. Bende DELL’in sitesinde ve forumlarında bu konuyu uzun uzun araştırdım. Yetkililer orada da kullanıcı geri bildirimlerini alıp uygun bir driver yapacaklarını söylüyorlar. Açıkçası net bir şey yok. Ancak rastladığım bir durum var bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir çok laptop üreticisi ekran kartının driverını kod adı ile vermekte. Mesela 6630M’in kod adı “Whistler-LP”. Bende bundan yola çıkarak DELL’in yayınlamış olduğu farklı laptop modellerindeki benim ekran kartının (6630M) driverını aradım. En sonunda Inspiron N4110 modelinde 6630M için çıkartılmış olan windows 8 driverı buldum. Ekran kartının driverını kod adıyla vermişler.

AMD Radeon HD 6630M -> HD 6470M (Seymour XT), HD 7650M (Whistler-LP)

Yukarıdaki gibi görünce driverı hemen indirdim. Sonra merak ettim 7650M’in kod adı neymiş acaba 6630M ile aynı mı diye. Notebookcheck’ten baktığımda 7650′nin aslında kod adının “Thames-LP/Pro” olduğunu gördüm. Açıkçası benim ekran kartımın driverı değildi bu. Ama o kadar çok driver yükledim ki bunu da yüklesem nolur ki dedim ve yükledim. Ekran kartım artık HD 7650M olarak görünmeye başladı. Aşağıda bunu görebilirsiniz.

hd-7650m

Yukarıdaki gibi ekran kartımı HD 7650M olarak görünce konuyu daha detaylı araştırmaya başladım.

Yukarıda vaktiyle başka bir Dell Notebook’un ekran kartı driverını tesadüfen bulup yüklemiş ve sorunsuz şekilde kullandığımı yazmıştım. Bahsedilen Radeon HD 6630m driverı Dell Vostro 3550’nin Windows 8 driverları arasında yer aldı. Koskoca Dell benim gibi tesadüfen “Aaa bakın vostro 3550’de sorun çıkartmıyormuş” diyecek halleri yoktur bilemiyorum ama sonuç itibariyle %100 uyumlu bir şekilde Windows 8’de çalışmaktadır. Dell Vostro 3550 için AMD Radeon HD 6630M Windows 8 driver’ını buradan indirebilirsiniz. Umarım yakında Windows 8.1 için de uygun bir driver çıkartırlar.

7 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir