İşlemciyi Çok Kullanan Windows Hizmetleri-1-

intel-amd-islemci

Geçtiğimiz günlerde ilginç sorunlar başıma geldi. Bunlardan ilkini ve sorunun çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Bilgisayarı açtıktan yaklaşık yarım saat sonra işlemci kullanım miktarında büyük bir artış gördüm, işlemci %50-60 ları görüyordu. Hemen görev yöneticisinden işlemcinin bu kadar kullanılmasına neden olan uygulamayı buldum. Uygulamanın adı “svcgdp.exe” açıklamasında “Windows Update Services” yazıyordu. Windows güncelleştiriliyor diye düşündüm ancak Windows Update’te ise herhangi bir güncelleştirmenin olmadığını görünce bu işte bir şey var deyip uygulamanın görevini sonlandırdım ve araştırmaya başladım.

Windows update hizmeti çalışmadığı halde çalışıyormuş gibi görünmesi virüs ihtimalini düşünmeme sebep oldu. Hemen Kaspersky Internet Security ile bilgisayarı komple tarattım. Virüs olmadığını tahmin ediyordum çünkü herhangi bir kötü yazılımlarda zaten Kaspersky hemen buluyor ve uyarıyordu. Tarama sonucu tahmin ettiğim gibi çıktı. Kaspersky hiçbir şey bulmadı.

Virüs ihtimalini eledikten sonra bu hizmetin çalışmasını tetikleyen bir şey olduğunu düşünmeye başladım ve araştırdım. Bu “svcgdp.exe” dosyası “C:\Program Files (x86)\Software Plate” klasörünün içerisindeydi. Windows’un hizmetleri böyle bir klasörün içerisinde olamaz. Mutlaka bir programla beraber gelmiştir diye düşündüm. Hangi programı yükledikten sonra geldi anlayamadım ama geçerli bir windows hizmeti olmadığı için direkt SHIFT+DELETE yaptım ve sildim.

Yabancı bazı forumlara göre bu çakma windows hizmetlerinin bulunduğu klasör Foxit Reader yüklendikten sonra gelmiş. Yanlış hatırlamıyorsam bu olaydan önce bende yüklemiştim belki de ondandır bilemiyorum. Test etmek için az önce tekrar Foxit Reader yükledim öyle bir klasör gelmedi. Her neyse o gün bugün işlemci normal bir şekilde çalışmaya devam etti derken 2. sorunla karşı karşıya geldim. Diğer sorunu da bir sonraki yazımda çözümüyle beraber anlatacağım.

İşlemciyi Çok Kullanan Windows Hizmetleri-2-‘de görüşmek dileğiyle..

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir