Şaşkın Çırak Usta Sihirbaz

Uzun zamandır film izlemediğimden sinemayla ilgili yazı yayınlayamadım bunu farkettikten sonra ise kendimi filmlere verdim. Bugün Sihirbazın Çırağı’nı izledim. Başrollerde Nicholas Cage, Monica Belucci ve Bu Kız Beni Aşar filminden tanıdığımız Jay Baruchel var. Monica Belucci hayranları bu filmde ünlü oyuncuyu pek fazla göremeyecekler çünkü Monica Belucci filmin bir başında bir de sonunda görünüyor. Üzüldüm diyemem 🙂 herneyse gelelim Sihirbaz ve çırağına…

Dave geçmişteki büyücüler ve sihirbazların savaşından habersiz hayatına devam eden, rüyalarının kızı Becky ile çıkmak isteyen, Fizik dehası bir üniversite öğrencisidir. Günün birinde Balthazar Blake adında sihirbaz olduğunu iddia eden tuhaf birisiyle tanışır ancak o kişinin hayatını değiştireceğinden habersizdir.

Ancak kötü bir kişi olan ve uzun zamandır rakibi olan, Maxim Horvath, eski büyücü Morgan’ı uyandırmak istemekte böylelikle sadece Blake ve Dave’i değil tüm New York şehrini tehdit etmektedir. Dave biranda kendisini sihir dünyasında bulur ve Balthazar’ın koruması altına girer, Balthazar’da Dave’e hızlı bir sihirbazlık sanatı ve bilimi eğitimi verir.

Horvath ve Morgan yani karanlığın güçleri günümüz Manhattan’ını mahvetmeden önce birlikte durdurması gerekmektedir. Dave’in Sihirbazın Çırağı olma aşamasında eğitimini tamamlamak, şehri kurtarmak ve kızın gönlünü fethetmek için tüm cesaretine ihtiyacı olacaktır.

Filmimizin özeti bu şekilde. Siz sever misiniz bilmiyorum ama ben fantastik filmleri severim. Her film kendi içerisinde bir dünya demektir ancak fantastik filmler çok daha farklı dünyaları hissettiriyor. Ne kadar gerçek olmadığını bilsekte yine de gerçek hayattan tamamen soyutlanıp sanki bütün o olayları siz yaşıyormuşsunuz gibi hissetmek güzel oluyor.

Sinema sitelerindeki yorumlarda bu filmin beklentileri karşılayamadığını okudum. Kesinlikle demiyorum ama bence daha iyi olabilirdi diyorum. Filmdeki karakterleri canlandıran oyuncuların seçimi bence gayet iyidi. Özellikle de Dave karakterini canlandıran Jay Baruchel mükemmel bir seçim olmuş.Bu tarz şaşkın, acemi, kendi ile barışık olmayan, tipleri çok iyi oynuyor. Nicholas Cage ise istediği taktirde birçok rolü oynadığını gösteriyor adeta her ne kadar Nicholas Cage fanları beğenmese de. Onlar beğenmemiş olabilirler, ben beğendim.

Her zaman sihirbazlıkla ilgili filmler dikkatimi çekmiştir hala da çekiyor 🙂 Herneyse, filmimizin konusu malum iyiler ve kötüler arasında geçiyor ve de tabiki iyiler kazanıyor. Dave, gelmiş geçmiş en iyi sihirbaz olan Merlin’in soyundan geliyor kötülerle mücadele edebilecek ve onları yenebilecek tek kişi de o. Sihirbazlık öğrenmeye başlayan Dave’in alıştırmalar yaparken yaşadığı komik olaylar (özellikle şu temizlik sahnesi) biz seyircileri biraz da olsa güldürüyor. Filmin geneline yayılan komedi ise seyircinin filmi rahat şekilde izlemesini sağlıyor. Filmin daha iyi olabilirdi dediğim kısmı sihir efektleriydi. Bu haliyle kötü demiyorum ancak günümüz teknolojisini daha iyi kullanabilirlerdi.

Genel olarak izlendiğinde sıkmayan, bilakis fantastik tarzında film sevenlerin beğeneceği bir film olarak görüyorum. Ben sevdim ve tavsiye ediyorum.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir