Müziğinizin Basını Arttırın – Yol 2

Müziğimizin bassını arttırmak için 2. yol olarak müzik playerlar için yapılmış eklentileri kullanacağız. Bu yazımda sizlere iki tane ufak eklenti programları önereceğim. Bunlardan 1.si benim de kullanmış olduğum iZotope OzoneMP, 2.si ise DFX Audio Enhancer. Bu ufak eklentiler ücretsiz olarak belirli bir kullanım alanına sahipler, maalesef bu bizim için olumsuz bir özellik. Her neyse her iki programı kurup nasıl kullanacağınızı anlatıyorum.

Bildiğiniz gibi bir önceki yazımda ses kartından bass ayarını yapmayı göstermiştim. Şimdi sizlere ufak eklenti programlar kullanarak bunu nasıl yapacağımızı göstereceğim.

Müzik dinlemek için birçok kişi Winamp’ı kullanıyor. Bunu baz alarak anlatacağım. Ancak bu programların Windows Media Player için de versiyonları mevcut.

1. iZotope OzoneMP
Öncelikle buradan kullandığınız müzik playerına göre programı indiriniz. Kurulumu yaptıktan sonra winamp’ı açıyoruz. Winampla birlikte Ozone MP’de otomatik açılıyor. Present‘a tıkladığımızda aşağıdaki pencere gelecek.
izotop-ozone
Buradan istediğimiz ayarı seçiyoruz. Maalesef demo sürümde Ozone Free yazanları uygulama şansımız var. Resimde sol alt tarafta görünen kısım kişisel olarak ses ayarını yapmamızı sağlıyor. Maalesef bu özellikleri de kısıtlı kullanabiliyoruz. Sağ alt tarafta görünen INPUT ve OUTPUT GAIN (db) yazan bölümde eklentimiz ses giriş ve çıkışını desibel olarak artırma yada azaltma gibi bize imkan sunuyor. Izotope firmasının çıkardığı eski programlardan biri olmasına rağmen Ozone MP halen bir çok kullanıcıya sahip.

Programın ufak, kaliteli ve kolay kullanılabilir olması en iyi avantajları ancak ücretsiz olarak sınırlı kullanım olması -programı deneme şansı için bile- dezavantaj.

2. DFX Audio Enhancer
Öncelikle buradan kullandığımız müzik playerına göre programı indiriyoruz. Kurulumu yaptıktan sonra müzik playerımızı açıyoruz. Otomatik olarak DFX Audio Enhancer’de açılıyor. Programın kullanımı oldukça basit, aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi kişisel olarak ayar yapabileceğiniz bölüm var.
dfx-audio-enhancer
DFX şarkınızı dinleyerek ayar yapma imkanı veriyor yada isterseniz hazır ekolayzır seçebiliyorsunuz, onun üzerinde ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Ancak işin kötü tarafı ücretsiz olarak kişisel ayar yapmanız biraz sınırlı, hatta ben hazır ekolayzır bile seçemedim, izotope’a göre DFX’in ücretsiz kullanımı çok daha sınırlı.

Sonuç:Bu iki program yardımıyla dinlediğiniz müziğin kalitesini arttırabilirsiniz. Ücretsiz bile olsa benim sizlere tavsiyem çok eski bir program olsa da Izotope Ozone MP. Ücretsiz olarak sadece belirlenen ekolayzırı kullanıyorsunuz. DFX’te bu bile yok. Eğer Ozone MP yi tam olarak kullanıyorsanız size sweet and lowu öneriyorum favori ekolayzırım.

Müziğinizin Bassını Arttırın – Yol 3‘te görüşmek dileğiyle hoşçakalın..

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir