Gizemli Piramit Keops

Dünyanın 7 harikasından biri olan Keops Piramit’i (Gize Piramitleri) halen içinde bulundurduğu sırrı koruyor. Tüm dünyanın hayranlıkla incelediği piramitler halen gizemini korumakta. Günümüz teknolojisiyle bile hala çözülemeyen piramitlerin gizemli özellikleri nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

Gize Piramitleri üç piramitten oluşmakta bunlar: Keops Piramidi, Kefren Piramidi, Mikerinos Piramidi. Burada sadece Keops Piramit’inden bahsedeceğim.

Büyük Piramit yada diğer adıyla Keops Piramit, bilimsel saptamalara göre MÖ 2560’ta 4. Hanedan Mısır Firavun’u Khufu anıt mezar olarak yaptırmıştır.

Gelelim gizemli özelliklere. Bilim adamları Büyük Piramit’in yüksekliğinin 145 metre olarak yapıldığını ancak geçen yıllar sonucu yüksekliğinin 135 metreye düştüğünü kabul ediyorlar. Tabanının dört köşesi birleştirildiğinde kare elde ediliyor. Her bir kenarı 229 metre ve kenar uzunlukları arasındaki hata payının %0.1 bile olmadığı görülüyor. Piramidin her biri birkaç ton ağırlığında yaklaşık 2 milyon taş bloktan yapıldığı sanılıyor. Peki bu kadar taşlar yan yana konsa sizce ne kadar uzun olurdu? Bilim adamları bunu da araştırmış, piramidin bütün taşları yan yana konularak elde edilen uzunluk Fransa’nın tamamını çevreleyebilirmiş.

Düşünsenize 2 milyon taş, her biri bir kaç ton, nasıl olur da o kadar taş kusursuz bir şekilde dizilerek piramit elde edilir. Günümüz teknolojisiyle bunu yapmak kolay olmasa da yapılırdı. Ancak MÖ 2600 lü yıllardan bahsediliyor. Günümüz insan gücüyle bunu yapmak imkansız. Belkide büyüklerimiz boşa söylemiyorlardır “Eski insanlar daha büyükmüş.” diye. Neden olmasın, çünkü bu durumu açıklayacak bilimsel bir şey yok.

Bu kusursuzluğun nasıl olduğunu açıklayamayan bilim adamları bu sefer neden yapıldı sorusuna kafa yormuş. Ortaya ilginç teoriler çıkmış, piramit astronomik bir gözlem evi, özel bir tapınak, dünya dışı canlıların yaptığı özel yer gibi bazı düşünceler ortaya çıkmış. Belçikalı bir mühendis Gize Piramitlerinin dizilişleri ile ilgili önemli bir keşifte bulunmuş. Bu üç piramidin dizilişleri gökteki Orion Takım Yıldızının iz düşümü olduğunu bulmuş. Böylelikle piramitlere dair önemli bir bilgi edinilmiş.

Çok ilgimi çektiği için biraz araştırma yaptım ve bulduğum bilgileri paylaşmak istedim. Diğer piramitleri de inceledikçe sizlerle paylaşacağım.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir