Evlilik Bu Kadar Kolay Mı I

Herkesin büyük bir hayali olur. Özellikle bayanların çoğunun hayali telli duvaklı, beyaz gelinliğiyle birlikte evlenmektir. Bu evlilik çok büyük bir konu olmakla birlikte ben sadece ufak bir kısmından bahsedeceğim. Ve konu ile ilgili olarak şuan yayında olan bazı Tv dizinlerinden de bahsedeceğim…

Evlilik aşkın son noktasıdır. Burdan evlenince sevginin de biteceği anlamı çıkarmayın 🙂 Çiftlerin birlikteliklerinin birleştirilmesi o kadar kolay mı. Yani demek istediğim “biz birbirimizi seviyoruz artık evlenelim” demekle evlilik olmaz. Evlilik için bazı gereklilikler vardır. Erkeğin gelir durumu, iş durumu her ikisinin eğitim durumu (hala okuyor olması) evlilik sonrası kalınacak yer, eşyalar, vs… Özellikle erkeğin iş durumundan bahsettim çünkü toplumumuzun aile kavramında erkeğin sorumlulukları fazladır. Günümüzdeki kadın-erkek eşitliği ihlal ediliyor şeklinde bir anlam çıkmasın bu sözlerimden. Ailedeki sorumluluklarının kadına göre biraz daha fazla olduğunu söylüyorum. Evlilk için gerekli bazı şeylerden bile bahsetmiyorum herneyse.

Bugünlerde yayınlanan Kavak Yelleri dizisinde, Deniz ve Mine karakterlerinin evlenme kararı aldıkları işlenmiş. Mine’nin dedesi evlenmesine izin vermiyor ve dede, Deniz ile konuşuyor, evlilik kararlarının şuan için yanlış olduğunu güzel bir örnek veriyor. Ama Deniz ve Mine ikilisi kimseyi dinlemiyor ve habersizce evlenme kararı alıyor. Sevgi, aşk gerçekten çok güzel birşey ama herşeyin bir zamanı vardır. Öyle haber vermeden, iş güç sahibi değilken, oldu-bitti bir evlilik olmamalı ve güzel birşey gibi çok tv de gösterilmemeli.

Dizinin de izlenme oranlarını düşündüğüm zaman üzülüyorum. Çünkü sevilen bir dizi olarak Kavak Yelleri, genç -delikanlı- kişilere kötü örnek oluyor. Maalesef evlilik için kadın ve erkeğin sadece birbirini sevleri yetmez. Bu hayatın gerçeğidir. Evlilik bu kadar kolay olamaz diye düşünüyorum. Tabi farklı düşünenlere de saygı gösteririm ama bence evlilik için gerekli hazırlıklar yapılmadan evlilik olmaz.

Kısaca bir konuya daha değinmek istiyorum. Bugünlerde neredeyse bütün dizilerde aşk temasını işliyorlar. İzleyici kitlesinin sevdiği tema demekki buymuş 🙂 Bunda sorun yok ancak aşkın insana yaptırabileceği bazı davranışlar konusunda aşırıya kaçıyorlar ve kötü olan davranış segilendiğinde o davranışın kötü olduğu izlenimini vermiyorlar, işte sorun burda. Aşkın yaptırabileceği davranışları işleyin ancak bazı davranışların olumsuzluklarını da belirtin. Çünkü; izleyen kesim, özellikle ergenler ve genç yetişkin olanlar güçlü bir şekilde etkilenirler. Adı üstünde delikanlı o yüzden dizi yapımcıları işlenen konulara biraz daha dikkat etmelidir…

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir