Evde Yapabileceğiniz Basit Maskeler

yuz-maskeler

Yüzümüzü sürekli yıkamak yüz temizliğini sağlamaz. Bunu sağlamak için cildin alt tabakalarına etki edecek ürünler kullanmak gerekir. Günümüzdeki cilt temizleme ürünleri hem pahalı hem kimyasal içerik olarak oldukça zararlıdır. Evde çok ucuz maliyetli hem de doğal malzemelerle kendi cilt bakımımızı yapabiliriz.

İşte evde basit şekilde yapabileceğiniz bazı maskeler:

1.Türk Kahvesi Maskesi
Hepimizin çok sevdiği bir içecek olan Türk kahvesi çoğumuzun hayatında önemli yer alıyor. Kahvemizi içtikten sonra telvesini maske olarak kullanıyoruz. Bu maske cildi nemlendiriyor. Telvesi soğuduktan sonra 2-3 damla zeytinyağı damlattıktan sonra yüzümüze telveyi sürüyoruz. 10-15 dakika yüzümüzde kaldıktan sonra yüzümüzü yıkıyoruz. Yüzümüzün nem dengeli 5-6 gün kalıyor. Bu sürede nemlendirici kreme ihtiyacınız kalmıyor.

2.Salatalık ve Yoğurt Maskesi
Bu maske ölü hücrelerden kurtulmamızda çok etkilidir. 1 adet salatalığı rendeleyin daha sonra 1 çay bardağı yoğurt ile karıştırıp yüzünüze uygulayın.15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü yıkayınız.

3.Kayısı Maskesi
Bu maskemiz sivilceleri yok ediyor ve cildimizdeki fazla yağı alıyor.
Malzemelerimiz 3 adet kayısı bir adet kırmızı elma ile yapabilirsiniz. Kayısı ve elmaları rendeleyiniz. Önce kayısıyı tencereye koyunuz. Kısık ateşte 3 dakika kavurunuz. Daha sonra elmaları ilave edin.3 dakika daha kavurun. Daha sonra bu karışımı süzgeçten geçiriniz. Daha sonra yüzünüze uygulayınız. Kurumaya başlayınca yıkayın. Daha sonra nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyin.

4.Bal Maskesi
Cilt kırışıklığı ve cilt gençleştirme için oldukça etkili basit bir maskedir.
Malzemeler 1 çay kaşığı bal 1 adet yumurta 3 damla elma sirkesi ve 1 damla lavanta yağıdır. Yumurtayı bir kasede çırpın bir kaşık balı ilave edin. Daha sonra sirke ile lavanta yağını ilave edin. Yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika bekletin. Cildinizi güzelce yıkayınız. Hafta da 1 kere uygulayabileceğiniz bir maskedir.

5.Aspirin Maskesi
Cildiniz aşırı sivilceli ise bu maske tam da size göre…
Malzemelerimiz 5 adet aspirin 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı su ve yarım limon suyu yeterlidir. Aspirinlerimizi kaşıkla ezerek toz haline getirelim. Daha sonra ılık suyu ekleyip kremsi bir hale getirelim. Daha sonra yoğurt ve limon suyunu ekleyip. Yüzümüze bu karışımı uygulayalım. Özellikle sivilcelerin yoğun olduğu yerlere uygulayın.15 dakika yüzümüzde bekletelim. Güzelce yıkayalım. Hafta da bir yapılması faydalı olur. Ama sivilceleriniz aşırı derecede çoksa hafta da iki defa uygulayabiliriz.

6.Domates ve Un Maskesi
Yazın etkilerinden kurtulmak için oldukça etkili bir maskedir. Bronzlaşan teninizin beyazlamasında etkili olur. Malzemelerimiz domates ve undur.
Domatesin kabuklarını soyduktan sonra rondodan geçiriyoruz. Jöle kıvamına gelinceye kadar un ilave ediyoruz. Bu karışımı yüzümüze uyguluyoruz.10 dakika yüzümüzde bekledikten sonra güzelce yıkıyoruz. Hafta da 1 uygulamada etkisini daha iyi görürsünüz.

7.Havuç Maskesi
Sivilceler ve yüz deformasyonu için oldukça etkili bir maskedir.
Malzemeler 2 yemek kaşığı havuç suyu, 1 yemek kaşığı bal,1 tatlı kaşığı zeytinyağı,3 damla limon suyu
Malzemeleri güzelce karıştırın. Yüzünüze uygulayın.20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir