Eurovision’da İkinci Olduk :)

Bu yıl Norveç’te düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışmasında, Türkiye’yi temsil eden Manga grubu 170 puanla 2. oldu. Ülkemiz böylelikle ilk kez Eurovision’da ikincilik derecesi elde etti. Birinciliği bu yıl “Satellite” adlı şarkısıyla Alman temsilcisi Lena kazandı. Almanya puanların açıklanmasıyla birlikte farkı açarak 246 puanla birinci oldu. Romanya ise 162 puanla üçüncü oldu.

Ülkemize 12 tam puan veren ülkeler Hırvatistan, Fransa ve Azerbaycan idi. Hiç puan vermeyenler ise İsrail, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Ermenistan idi. Yunanistan’ın birkaç puan da olsa vermesini beklerdim ancak öyle olmadı. Temsilciler sahne performanslarını sergilerken ilginç bir olay yaşandı…


İkinci sırada sahne alan İspanya temsilcileri bir seyircinin kendilerini performansları sırasında rahatsız ettiği gerekçesiyle tekrar sahneye çıkmak istedi. Yarışma komitesi itirazı haklı buldu ve İspanya tüm şarkıcılar sahne aldıktan sonra tekrar sahneye çıkarak performansını yineledi.

Bizi temsil eden Manga’nın sahne performanslarıyla ilgili bazı detaylar ise;
-Yarışmadaki tek rock grubu Manga, geleneksel Türk müziği ile modern Batı müziğini karıştırarak sunduğu sahne gösterisiyle çok başarılı şov yaptı.

-Sahnede robot olarak insana dönen ve vokalist Ferman’a sarılan Natalie Marrable’ın, lazer ışıkları ile donanmış giydiği 70 kiloluk kostümü, büyük ilgiyle izlendi.

-55 kilo ağırlığında olan Mararable’nin, 70 kiloluk kostümünü sahnede çıkarmakta zorlanmaması da dikkat çekti.

Geçen sene yarışan Hadise ve söylediği şarkı benim daha çok hoşuma gitmişti ancak Hadise’nin sahne performansı kötüydü ve geçen seneki rakiplerimizin şarkıları çok daha iddialıydı. Bu sene yarışan ülkelerde iddialı şarkı göremedim ya da müzikten pek anlamıyorum 🙂 Herneyse kazanan Almanya’nın şarkısı bence 246 puan toplamamalıydı. Manga beklediğimden çok daha iyi performans sergiledi ve ummadığım bir derece elde etti. Tebrikler Manga…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir