Çok Yakında Kpss 2010 Sonuçları Açıklanabilir…

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl sınav 29 Haziran’da yapıldı, sonuçlar da Temmuz’un sonunda açıklandı. Bu yıl sınav tarihini 10 gün ileriye aldılar ancak böyle olmasına rağmen sonuçların 10 gün sarkacağını düşünmüyorum. Çünkü puanlar açıklandıktan yaklaşık bir hafta sonra kontenjan ve taban puanlar açıklanıyor süreci tercih ve tercih sonuçlarının açıklanmasıyla devam ediyor. Tercihler ve tercih sonuçlarının ileri bir tarihe sarkmasını engellemek için önümüzdeki 3-5 gün içerisinde puanların açıklanacağını düşünüyorum…

Kpss 2009 sonuçları, 29 temmuzda açıklanmıştı. Sınav ve sonuçlar arasında bir ay var. Bu mantıkla bu yıl sonuçların Ağustos 10 gibi açıklanması gerektiğini düşünebiliriz. Ancak böyle olduğu taktirde tercih ve tercih sonuçlarının sarkabileceğini düşünüyorum, gerçi sistemli bir şekilde yapılması taktirde bunları 20 güne sığdırabilirler ancak ben bu kadar sistemli bir çalışma beklemiyorum. Belkide karamsar düşünüyorumdur ancak geçtiğimiz atamalarda gördüklerimden dolayı böyle düşünüyorum.

Bir önceki yazımı yazalı uzun bir zaman oldu araya birkaç şey girdi ve yazımı tamamlayamadım 🙁 Sınav açıklama tarihi de yaklaşınca sınav hakkındaki görüşlerimi yazmaktan vazgeçtim. Ancak şunları söyleyebilirim :

* Genel Kültür ve Gnenel Yetenek Sınavının geçen seneki kadar zor olmasını beklemiyordum ve beklediğim gibi çıktı. Bunun nedeni ise Önlisans ve ortaöğretim(lise) mezunlarının bu yıl Kpss Önlisans’a girecek olmalarıdır.

* Eğitim Bilimleri sınavı da Kpss 2009’a göre bence sorular kolay gibiydi. Kolay derken, soruları okuyup, cevap olarak doğru – yanlış bir yorum yapabildim. Geçtiğimiz sene o kadar çalışmama rağmen sorular tek seferde anlayamamıştım. Bu yıl istisnai bir soru haricin de – hani şu Suç ve Ceza ile ilgili soru – sorular hakkında yorum yapabildim.

* Bu yıl standart sapmada Eğitim Bilimleri belirleyici olacak diye düşünüyorum. Çünkü herkes bu yıl en az 80 net civarında Genel Kültür Genel Yetenek yapmıştır, asıl puan saptıran soruların Eğitimde olacağını düşünüyorum…

Söyleyebileceğim son şey de “Allah biz öğretmen adaylarının sonunu hayır etsin” bunu söylemekten başka birşey kalmıyor…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir