Windows Başlangıç Programlarını Kapatmak

Bilgisayarınız açılırken arka planda her zaman kullanılmayan bazı programlar otomatik çalışmaya başlar. Masaüstünüzün kendine gelme süresi buna bağlı olarak uzun sürebilir. Masaüstünün hemen kendine gelmesi için çalışması önemsiz olan bazı programları nasıl kapatırız bunu anlatacağım.

Örneğin; JAVA güncellemesini kontrol eden “JAVA Update Scheduler” programı çalışmasa da olur, sonuçta saatte bir güncelleme alan bir program değil. Bu tarz güncelleme kontrolü yapan -Divx Update yada Adobe Update gibi- programları çalıştırmasanız da olur. Yine sürekli kullanılmayan programa örnek verecek olursak mesela uTorrent sürekli dosya paylaşımı yapmıyorsanız bunun da otomatik açılmasına gerek yoktur.

Windows açılırken ne kadar çok program başlatılırsa masaüstünüzün kendine gelmesi o kadar uzun sürer. Ancak bazı programlar da olmazsa olmazlardandır. Mesela antivirüs programınız başlangıçta çalıştırılmalıdır yada ekran kartınızın (AMD, Nvidia veya Intel) programları, onlarda mutlaka çalışması gereken programlardır.

Windows 7 ve önceki sürümlerde
Windows 7 ve önceki sürümlerde başlangıç programlarını şu şekilde görebilirsiniz.
Başlat->Çalıştır’a “msconfig” yazıp Tamam deyin. Karşınıza çıkan Sistem Yapılandırması penceresinde “Başlatma” sekmesine tıklayın. Burada bilgisayarınızın açılışında hangi programların çalıştığını göreceksiniz. Otomatik çalışmasını istemediğiniz programın başındaki tik işaretini kaldırmanız yeterli. Ancak çalışmasını istemediğiniz programın tam olarak ne işe yaradığını da bilmeniz sizin için iyi olur çünkü yanlışlıkla gerekli bir programın otomatik çalışmasını kaldırmış olabilirsiniz. İşlem sonucunda bilgisayarınızın yeniden başlatılması istenecektir. Ayarlarınızın kaydedilmesi için yeniden başlatmanız iyi olacaktır.

windows-7-baslangic

Windows 8/8.1 sürümlerinde
Windows 8’de başlangıçta çalışan öğeleri bulmak daha kolay. Başlat çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisine tıklayın. Görev yöneticisi penceresinde “Başlangıç” sekmesine gelin. Windows 8’de tik olayı kaldırıldı. Çalışmasını istemediğiniz programa sağ tıklayıp “Devre dışı bırak” demeniz yeterli.

windows-8-baslangic

Başlangıç listesinde emin olmadığınız programı Google aracılığıyla araştırıp önemli yada önemsiz olduğunu bulabilirsiniz ve bu şekilde çalışıp çalışmamasına karar verebilirsiniz.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir