Müziğinizin Bas’ını Arttırın – Yol 1

Birçok kimse gibi bende bilgisayarımda müzik dinlemeyi çok severim. Özellikle kulaklıkla müzik dinlemek. Tiz ve yeteri kadar bas olmayan müzikleri pek hazetmem. Ancak en basit yöntemle bası yeterli olmayan müziklerin basını arttırabiliriz. Şimdi sizlere bunu yapmanın en basit yolunu göstereceğim. Ne bir program yardımıyla ne bir müzik çalar eklentisiyle. Yapacağımız sadece ses kartımızın hoparlör ayarına gelip basları artırmak.

Birçok ses kartı bu ayarı bünyesinde bulundurmaktadır. Kimimizin dikkatini çekmez, kimimizin ise ses sistemi olduğundan görse de önem vermez. Ancak kulaklıkla müzik dinlediğinizde müziğinize kattığı o bass keyfi tarif edilemez. Anlatılmaz yaşanır 🙂

Her neyse gelelim nasıl yapacağımıza başlat çubuğunda sağ en altta ses ikonuna sağ tıklayarak “Kayıttan yürütme aygıtlarına geliyoruz”. Önümüze şöyle bir pencere gelecek.

hoparlor-ses

Buradan Hoparlör özelliklerine geliyoruz. Gelen pencerede hoparlörümüzün desteklediği ses özelliklerini görüyoruz.

hoparlor-ses-ozellikleri

Buradan Basları artır deyip tamam ve uygula diyoruz.

Müziğimiz artık daha baslı olarak kulağımızın pasını siliyor. Ancak şu da bilinmeli arkadaşlar ses kalitesini artırmak demek ses düzeyinden fedakarlık yapmak demektir. Bu şekilde bası artırdığımızda hoparlörden dinlediğinizde öncekine oranla daha ses düzeyi azalmış olur. Nedeni ise basittir. Sistemden fazla bas istediğimiz için kaliteyi arttırdık. Ancak kaliteyi arttırmak ses düzeyini olumsuz etkiledi. O yüzden size tavsiyem kulaklıkla dinlediğiniz zamanlarda bu ayarı yapın.

DİKKAT: Eğer bilgisayarınız yeni ve IDT Srs yüklü ise bu özelliği aktifleştirmeyiniz.
http://www.aduygun.com/benden-birseyler/idt-high-definition-audio-sorunu.html

Windows 10 kullanıyorsanız eğer aşağıdaki yazıyı okuyunuz
Windows 10’da Müziğinizin Bas’ını Arttırın

21 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir