Gelişen Teknolojinin Yeni Sabit Diski RAM Drive

Bilgisayarı oluşturan her parça gelişiyor, geliştiriliyor. Bilgisayarın uzun zamandır gelişmeyen tek parça sabit disklerdi ancak gelişen teknoloji sayesinde artık sabit diskte geliştiriliyor ve yepyeni görünümle beraber hızlı özellikte yeni sabit diskler geliyor…

Gelişen teknolojiyle bilgisayarlarımızın anakartlarının saniyede gigabytelarca veri aktarabilecek kapasitede olduğunu ancak klasik sabit disklerin hala megabytelarca veri transferi ettiğini görüyoruz.

Şu anda kullandığımız sabit diskler saniyede 50 ila 70 MB veri transferi yapabiliyor hatta çoğu zaman bu verimi de alamadığımız oluyor. Yaklaşık 50 yıldır gelişen mekanik diskler, aynı temel üzerine kurulu. Bu düşüncedeki amaç hep daha fazla depolama kapasitesi olmuştu.

Şimdilerde yaygın olarak kullanıdığımız flashbelleklerin teknolojisi Solid State Disk denilen son derece hızlı yeni nesil sabit disklerdi. Bilgisayarlardaki işletim sistemi ve sık kullanılan yazılımlarda performansı arttırmak ve hızlı veri alışverişini sağlamak için gittikçe daha kullanışlı hale gelen bu teknoloji artık alternatif değil; SSD’den daha hızlı birşey var.

İşte SSD’den daha hızlısı, RAM Drive! Herkesin bilgisayarlarında kullandığı RAM’lerden oluşan bir sabit disk türü.
RAM Drive, SRAM veya DRAM kullanan fiziksel bir sabit disk türü. Kıyaslayacak olursak; klasik sabit disk plaka, SSD NAND Flash, RAM Drive ise SRAM veya DRAM kullanıyor.

Klasik sabit diskler depolama çözümü sunuyor ama artık hızı gelişemediği için yerini gelişen SSD ve Ram Drive’a bırakıyor. Şu anda bu iki teknoloji de kullanılıyor. Performans isteyenlerin dikkatini SSD çekiyor. Nand Flash tekniği sayesinde saniyede 150-200 mb veri transferini sağlıyorlar. SDD’nin bir olumsuz özelliği var uzun zaman kullanılması durumunda performans düşüklüğü yaşanıyor hatta bir süre sonra bozuluyor. Nedeni ise SSD’lerin ömrü 100.000 saat olması.

RAM Drive’ların ise SSD’lerden farkı, normal RAM bellek kullanıldığı için herhangi bir güç kesintisi yaşandığında bütün verilerin siliniyor. Yani RAM Drive’da veri depolanması için devamlı bir güç kaynağı gerekiyor. İşletim sisteminin ve uygulamaların çalışmasını engellememek için bu tür diskler kendi içlerinde pilleriyle birlikte tasarlanıyor.

RAMDrive’ların en büyük avantajı ise inanılmaz hızları, bütün verilere anında erişim imkanı sunan RAM’ler ne klasik mekanik disklerle, ne de Solid State Disklerle ölçülemeyecek kadar hızlı. Ve RAM Drive’ların kullandığı SRAM veya DRAM modülleri SSD’nin NAND flasf modülü gibi yıpranmıyor. Çok uzun bir kullanım ömrüne sahip; ancak hız ve dayanıklılığına karşın, SSD’lerden ve klasik mekanik sabit disklerden çok daha pahalı. Bundan dolayı fiyat bakımından uygun olan SSD’ler daha çok tercih ediliyor.

Umarım yakında bu konu için makul çözümler üretirler ve bu sayede yeni teknolojiyle herkes tanışabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir