Facebook’ta Otomatik Video Özelliğini Kapatmak

facebook-logo

Facebook geçtiğimiz haftalarda yeni bir özellik getirmiş, haber kaynağınız da bir arkadaşınızın Facebook sunucularına yüklendiği videoyu siz izlemek istemeseniz bile otomatik olarak açılıyordu. Bunun hoş karşılanacağını nasıl düşünmüşler hala anlamakta zorlanıyorum. Neyse tepkilere dayanamayan sevgili face ayarlar bölümüne bu özelliği kapatmak için bir bölüm eklemiş.

Bilmeyenler için işte Facebook’ta otomatik video açılımını kapatmanın yolu:

Önce profilinizden Ayarlar bölümüne giriyorsunuz sonra aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi sol alt taraftan “videolar” bölümüne tıklıyorsunuz. Sağ tarafta gelen ayar bölümünde bu özelliği kullanmak istemiyorsanız “Hayır“ı işaretliyorsunuz hepsi bu kadar. Ancak bu ayar sadece web arayüzünü kapsar.

facebook-video-ayar

Akıllı telefonlar için de bu ayarı yapmanız gerekiyor. Android ve Ios işletim sistemli telefonlarda bu özelliği aşağıda anlattığım şekilde kapatabilirsiniz.

Android telefonunuz üzerinde otomatik video özelliğini kapatmak istiyorsanız, Facebook uygulaması içerisinden sağ üst kısımdaki üç paralel çizgiden oluşan Menü tuşuna basın. Buradaki “Yardım ve Ayarlar” kısmı altından “Uygulama Ayarlarını” seçin. Oradaki Genel Ayarlar bölümü altında “Video Otomatik Oynatımı” seçeneğine tıklayın ve “Kapalı” olarak seçin.

android-facebook-video-ayarandroid-facebook-video-ayar-2

iOS sistemli cihazlarda ise otomatik oynatma özelliğini kapatmak için, Ayarlar üzerinden aşağılarda bulunan Facebook’a geliyoruz. Orada tekrar “Ayarlar“’a bastıktan sonra Video bölümü altındaki Auto-play‘i seçerek “Off” olarak işaretliyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir