Ne olacak bu katsayının hali…

Gerçekten merak ediyorum ne olacak bu katsayının hali. YÖK’ün son katsayı açıklamasında, alan içi 0.15 alan dışı 0.12 olarak belirtildi. Hesaplamalara göre söz konusu fark 8 ila 15 puanlık bir fark oluşturacak. Nisanda sınav var daha katsayılarla uğraşılıyor. Sınava girecek adaylar için gerçekten zor bir durum.

Peki varolan sistemdeki katsayı farkında gerçekten bir haksızlık var mı? Ben sadece tek bir yerde haksızlık görüyorum…


Şu andaki sistemde yanılmıyorsam hala Öğretmen Lisesi öğrencilerine kendi alanlarını seçtiklerinde puanları düşmüyor ve ek puan (öğretmenlik puan) alıyorlar. Evet buraya kadar doğru ancak başka bölüm seçtiklerinde yine katsayıda azalma olmuyor işte sorun burada. Şuanki sistemde gördüğüm tek haksızlık bu bence. Kimse olaya bu açıdan yaklaşmıyor. İşin içine Meslek Liselerini ve İmam Hatip liselerini de sokuyorlar, haksızlık var diyerek. Din üzerine eğitim görmek istiyorsan güzelce İmam Hatip Lisesine gidebilirsin bu en doğal hakkın. Ancak o liseye gidipte ben avukat olacağım diyorsan neden İmam Hatip Lisesine gittin. Böyle birşey var mı değerli meslektaşlarım. Ben sınıf öğretmeni mezunuyum ancak öğretmen lisesi mezunu değilim, biraz mantıklı olalım yani. Mesela Meslek Lisesinde bilgisayar bölümünü okuyup sonra üniversitede Bilgisayar Programlama bölümünü bitirip DGS ile bilgisayar mühendisi olan arkadaşlar var. Demek istediğim kendi bölümünü seçersen katsayı farkı gibi bir mesele olmaz. Şu an, yukarda belirttiğim liselerde okuyan öğrencilerin haksızlık var demesi, asıl bu haksızlıktır.

Keşke bu meselede sadece eğitim öneminden bahsedebilsek ancak durumun böyle olması eğitimin düşünülmemesidir. Eğer eğitimdeki gerçek düzen amaçlansaydı bu katsayı farkı diye bir olayın olmadığını (yukarıda verdiğim örnek hariç) görebilirdik ancak şu an YÖK ilginç kararlar alıyor. En çok sınava girecek olan adaylar için üzülüyorum ne diyeyim Allah sonlarını hayretsin…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir