Bir Gece Evi Yazısı

Bu zamana kadar vampir üzerine birçok filmler gördüm. Ancak Alacakaranlık serisine kadar kitap örneğini pek görmemiştim. Tabiki vampir üzerine kitaplar vardı ama pek ilgimi çekmemişti. Alacakaranlık ilgimi çekmişti fakat kitabı, filmini izledikten sonra okuduğum için pek sevmemiştim. Ta ki Gece Evi serisi ile karşılaşana dek. Gece Evi serisinin ilk kitabı “İşaret” idi. Bu neymiş diye elime aldım, uzun süre elimden bırakamadım…

Gece evi farklı bir vampir teması işliyordu. Yani, vampirlerin bir insanı ısırmasıyla, ısırılan kişi vampir olmuyor. Vampir olmak için bir vampir tarafından işaretlenmeniz gerekiyor. İşaret; alnın ortasında hilal görünümlü bir şekildedir. Birkaç örnek daha vermek gerekirse; vampirler gün ışığına çıktığında ne yanarak ölüyorlar ne de pırlanta gibi parlıyorlar, gün ışığı onların güç olarak zayıf düşmesine neden oluyor. Vampirlerde ilginç şekillerde dövmeler oluyor ve bazı ilginç güçleri oluyor (

İlk kitap İşaret’te kitabın baş kahramanı Zoey Kızılkuş’un işaretlenmesi ve işaretlenmeyle beraber gitmek zorunda olduğu Gece Evi’ndeki ilk ayını anlatıyor. Gece evi; -işaretlenen- çaylak vampir olarak adlandırılan kişilerin dönüşümünü tamamlaması için eğitim gördükleri yerdir. Peki dönüşümünü tamamlamayan vampirlere ne oluyor diyebilirsiniz. Cevap, ölüyorlar. Zoey’nin durumu tabiki biraz farklıdır. İşareti diğer çaylak vampirlerden farklıdır. Bu tarz gizemlerle okuyucuyu kitaba bağlayan Gece evi serisi farklı bir vampir anlayışıyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

Zoey’nin gittiği Gece evi’nin müdiresi Neferet adında Yüksek Rahibedir. Yüksek rahibeden başka yetkili birisi yoktur. Dersler profesör vampirler tarafından verilir. Yazar P.C Cast ve Kristen Cast’in o Gece evi okulunu anlatmak için yaptığı tasvirler olağanüstü güzellikte. Betimlemeleri fazla sevmem ancak yazar Cast okulu anlatırken kulelerden başlıyor avludan şato görünümüne herşeyi o kadar güzel anlatıyorki hayal gücünüzü bile zorluyor.

Vampir filmi olarak en son Alacakaranlık Yeni Ay filmini izledim, dizi olarak ise True Blood dizisini takip ediyorum ve Gece evi serisini okuyorum. Üç farklı vampir anlayışını gördüm, vampir özelliklerinin bence en güzeli Gece evi serisindeki özelliklerdir. Tabi bunu söylerken oradaki inanış biçimini katmıyorum çünkü tamamen hayal ürünü oluyor ve bu tartışmaya açık bir konu ama dini inanç konusunda benden olumlu not alamıyor. Tabiki bu tarz fantastik romanlar ya da film – herneyse – bu tarz farklı inanç, inanış biçimleri görülebilir. Bunu da fazla yadırgamıyorum.Gece Evi, Alacakaranlık Serisinin satışlarını geçtiğini duydum ve bende bunu hakkettiğini düşünüyorum. Sanırım bütün Gece evi okurları benimle de hem fikirdir.

devam edeceğim…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir